Érvek a villanybojler vízkőtelenítése mellett

A villanybojlerek vízkövesedése nem megelőzhető folyamat, maximum csökkenthető a képződő vízkő mennyisége különböző óvintézkedésekkel (például vízlágyító használata, a bojler használata kizárólag egy adott hőfokon belül). Ha szeretné higiénikus körülmények között, hosszútávon használni az villanybojlerét, minden karbantartási évben igényelje a villanybojler vízkőtlenítés szolgáltatást. Körülbelül 6 év alatt, nem ritka, hogy 10-12 liter vízkő is lerakódik a bojlerban.

Elég, ha kimarad egy karbantartási időszak (tehát két-három év helyett akár hat évre is kitolódik), és érezhetően csökkenni fog a villanybojler teljesítménye a felhalmozódott vízkő mennyisége miatt. Az egyre növekedő vízkő miatt előbb elkezd csökkenni a bojler térfogata, ami miatt az elhasznált víz visszamelegítése akár több órával kis kitolódhat a gyártó által ígért helyett. Ezzel együtt a fűtőszál nem működik többé gazdaságosan, hiszen közvetlenül a felmelegítendő vízzel érintkezik, hanem előbb az évek alatt lerakódott, egyáltalán nem elhanyagolható mennyiségű vízkővel. Röviden összefoglalva, a villanybojler vízkőtelenítésének kihagyásával egy rosszabb hőfokon, viszont sokkal több villamosenergiát felhasználó villanybojlerünk lesz.

Azon felül, hogy a vízkő által okozott csökkent teljesítmény megemeli a villanyszámlánkat, hosszabb távon egyéb problémákat is okoz. Az elhanyagolt és nem karbantartott villanybojlerek nemcsak a higiénia és villanyszámla szempontjából jelenthetnek fájó pontot a háztartásban. A vízkőlerakódás miatt túlmelegedő alkatrészek eléghetnek, ami a villanybojler meghibásodásához vezet. A csatlakozók és az elektronikát összekötő vezetékek elégésével előbb-utóbb csöpögni is elkezd a bojler, ami pedig zárlatot okoz a rendszerben. A villanybojler vízkőtelenítését két vagy három évente szükséges kérnie a villanybojler karbantartása alatt, amivel viszont a készülék teljes cseréjét is megspórolja hosszútávon.