Hányszor mossunk naponta fogat?

Hányszor mossunk naponta fogat? Van, aki minden étkezés után egyből rohan a fürdőszobába, és szorgalmasan sikálja a fogait, aztán csodálkozik, ha azok elkezdenek szuvasodni. Pedig ő annyit mosta! Igen ám, de nem mindegy, hogy mikor és hányszor mossuk a fogainkat. Igaz, hogy inkább a túl kevés fogmosás okozza a fogászati problémákat a populáció nagy részénél, de át is lehet esni a ló túlsó oldalára.

A fogorvosok általában azt javasolják, hogy legalább kétszer mossunk fogat naponta, egyszer reggel, evés előtt, és egyszer este, lefekvés előtt. A napi kétszeri fogmosás segíthet a fogak egészségének fenntartásában. Ezen kívül ajánlott a fogmosás után alkalmazni a fogselymet, hogy megtisztítsuk a fogaink környékét, és elkerüljük a lepedék és a plakk kialakulását. A fogmosási idő 2-3 perc legyen.

Az evés utáni fogmosás ugyanakkor szintén fontos, hogy eltávolítsuk a ételmaradványokat és megelőzzük a fogkárosodást. De nem azonnal, ahogy letettük a villát, és felálltunk az asztaltól! Várjunk legalább félórát, miután befejeztük az evést, és csak utána mossunk fogat. Az étel maradványainak eltávolítása mellett ez ad elegendő időt a nyál termelődésének normalizálódására, hogy a fogak állapota ne romoljon a fogmosás során. A savas ételek, italok felpuhítják a fogzománcot, és ha azonnal sikálni kezdjük, több rosszat teszünk, mint jót! 

A következő dilemma, hogy elektromos vagy klasszikus fogkefe legyen a polcunkon. Egy tanulmány szerint az elektromos fogkefék három hónapos használati idő alatt hatékonyabbnak bizonyultak a populáció egy csoportjánál: a felmérésben résztvevőknek a fogai 21%-al tisztábbak voltak, és az ínygyulladás előfordulása is 11%-al csökkent, mint a hagyományos fogkefét használóknál.

Miért történhetett ez? Mivel a helyes fogmosási technika elengedhetetlenül fontos a hagyományos fogkeféknél, azok, akik nem ismerték ezt a technikát, nem tudták ezzel az eszközzel alaposan megtisztítani a fogaikat. Ugyanakkor sokan a túl erős dörzsöléssel sértik fel a fogzománcot és az ínyt, azt gondolva, minél erősebben súrolják a fogaikat, azok annál tisztábbak és fehérebbek lesznek – pedig ez nem igaz.

Az elektromos fogkefét használóknál kevésbé fontos a jó technika, mert ha elegendő ideig mossuk vele a fogainkat, a végeredmény elfogadható lesz. Ugyanakkor az elektromos fogkefék legújabb változatai már olyan funkcióval is rendelkeznek, amely figyelmeztet, ha túl erősen nyomjuk a fogainkhoz a kefe fejét. A nyomásérzékelő segít megelőzni az íny esetleges sérüléseit. Az elektromos fogkefékben továbbá beépített időzítő segít az ideális fogmosási idő mérésében.

Az elektromos fogkefe további előnye, hogy hatékonyabban tisztít, ha fogszabályzót viselünk. Egy kutatás szerint az elektromos fogkefe használata a fogszabályozó készülékeket viselők esetében jobbnak bizonyult, ami különösen fontos abban az esetben, amikor a fogak sokkal jobban ki vannak téve a lepedék lerakódás és az ínygyulladás veszélyének.

Ugyanakkor az elektromos fogkefék drágábbak, mint a hagyományosak. És nem lehet őket beszerezni akárhonnan. Klasszikus fogkefét szinte minden élelmiszerboltból, benzinkútról vagy gyógyszertárból beszerezhetünk. Elektromos fogkeféből is nagy már a kínálat, ám vigyáznunk kell, hogy igazán jó minőségű, garanciával rendelkező, bevált márkákat vásároljunk, különben néhány hónap múlva ismét kereshetjük a megfelelőt.

A hagyományos fogkefe további előnye, hogy nem kell feltölteni, így bárhol és bármikor használhatjuk. Utazáskor különösen ajánlott inkább mellőzni az elektromos fogkefét, főleg ha repülőgéppel utazunk. A hagyományos fogkefe nem merül le, és bárhol, bármikor pótolható, ha valami baja esik vagy elveszítjük: egyszerűen újat vásárolunk a legközelebbi, utunkba eső boltban. Persze hagyományos fogkeféből sem mindegy, hogy milyet veszünk: legyen kis fejű, puha sörtéjű, hogy ne súrolja föl a fogzománcunkat. További tanácsokért keresd fogorvosodat! Kovászna megyében az egyik legjobban felszerelt sepsiszentgyörgyi fogászati klinika a Fusion Dental Clinic.